
HISTORIE HRADU JENŠTEJN
Nejstarší zmínka o hradu Jenštejn je z roku 1341, kdy jej vlastnil pravděpodobně jeho stavitel – dvorský sudí Jeneč z Janovic. Od něj pochází i název hradu, původně „Jencenstein“ – Jencův kámen. Z nejstarší podoby stavby se zachovala spodní část věže, tvořená pravidelným kvádříkovým zdivem a k ní přiléhající břit hradby.
Přirozená poloha hradu v rovinaté otevřené krajině je z hlediska případné obrany nevýhodná, hrad byl proto zbudován jako vodní, z jižní strany chráněný rybníkem, z dalších mohutným okružním příkopem vytesaným do skály, který se napouštěl vodou stahovanou z rybníků na nedalekém Vinořském potoce. Původní podoba hradu založeného ve třicátých letech 14. století byla konstrukcí bergfritového typu, reprezentující nejstarší horizont šlechtických hradů na našem území.
Roku 1368 hrad koupil Pavel z Vlašimi, notář královské komory Karla IV. Ten je 2. října 1368 v dokumentu arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, kterým potvrzuje zřízení oltáře sv. Markéty v kostele sv. Haštala v Praze, nazýván „Paulus de Jenczenstein camere regni Boemie notarius“. Jako dědictví pak hrad přešel na jeho syna Jana, pozdějšího pražského arcibiskupa, který již vstoupil do historie pod přídomkem „z Jenštejna“. V době Jana z Jenštejna se hradu dostalo velkorysé přestavby, odrážející význam a společenskou prestiž svého majitele. Na stavebních úpravách se podíleli rovněž stavitelé a řemeslníci královské dvorské huti, s jejich přispěním vznikla i dobře zachovalá gotická kaple s křížovou klenbou, vyplňující druhé podlaží okrouhlé věže. Arcibiskupu Janovi však nebylo dopřáno si své nákladně přebudované rezidence užívat dlouho. Koncem osmdesátých let 14. století se dostal do ostrých sporů s králem Václavem IV. a skupinou jeho vlivných poradců, které měly za následek konfiskace Janova majetku, kromě jiného i hradu Jenštejna. V roce 1390 přešel hrad za nejasných okolností do držení předního králova oblíbence, podkomořího Zikmunda Hullera. V následujících desetiletích hrad často měnil majitele. Posledním šlechtickým držitelem hradu byl zeman Jan Dobřichovský z Dobřichova (1544–1583), muž divoké povahy, kterému hrad pro dluhy a pokuty propadl. Po jeho smrti zabrala majetek česká komora a byl připojen ke komornímu brandýskému panství. Od té doby hrad již nebyl obýván a na počátku 17. století je označován jako pustý. Zkázu dokončila neklidná doba třicetileté války, kdy byl roku 1640 Jenštejn vypálen švédským vojskem.
Zpustlý hrad dostal nové obyvatele“ koncem 18. století, kdy ve věži našlo útočiště několik rodin z řad venkovské chudiny. Tento stav trval až do počátku 20. století. Původní rozsah areálu hradu doznal v novověku změn zejména odlámáním značné části pískovcové skalky, na níž byl založen. Hrad byl prakticky rozebrán na stavební materiál a obvod vnitřního areálu i větší část obranného příkopu pohltila zástavba domků venkovské chudiny.
Na počátku sedmdesátých let 20. století bylo přikročeno k celkové opravě hradu, archeologickém výzkumu areálu a zpevnění zachovalého zdiva, od roku 1977 je hrad zpřístupněn veřejnosti.
JENŠTEJNOVÉ
Páni z Jenštejna jsou český panský rod, vzniklý odnoží Jankovských z Vlašimi.
Na počátku 14. století žili rytíři z Vlašimi, kteří se v 15. století rozdělili do několika samostatných linií. Rod pánů z Jenštejna založil písař královské komory Pavel z Vlašimi (psán i z Vlašimě), bratr druhého pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi. Pavel zakoupil hrad Jenštejn severovýchodně od Prahy v roce 1368 a téhož roku se poprvé psal Pavel z Jenštejna. Koupený hrad záhy dostavěl.
Zmíněný Pavel měl syna Jana. Jan z Jenštejna (1350-1400) přes své mládí díky otcovu bohatství a vlivu získal četné církevní prebendy. Studoval v Praze, Bologni, Montpellieru a Paříži, kde měl možnost seznámit se s předními osobnostmi tehdejšího církevního i duchovního života. Jako majitel obročí podepisoval dlužní úpisy a žil rozverným životem. V pětadvaceti letech se stal míšeňským biskupem, roku 1378 pražským arcibiskupem. Od roku 1380 působil jako kancléř Václava IV. S mocí přišli i mocní nepřátelé, s církevními hodnostáři se navzájem uvrhal do klatby. Na krále vznesl žalobu u papeže, když ji ten nevyslyšel, vzdal se Jan roku 1396 arcibiskupského postu. Během následujícího roku se vydal na cestu do Říma, kde o tři roky později zemřel, s ním jako posledním příslušníkem rodu vyhasl i rod pánů z Jenštejna. Hrad Jenštejn ztratil již roku 1390, tehdy se jej zmocnil Zikmund Huler. Někteří z dalších majitelů hradu (vystřídalo se jich velice mnoho) užívali přídomek z Jenštejna. V letech 1583–1597 hrad již nebyl obýván a zchátral.
Jenštejnové mají s pány z Vlašimi společný i erb, na stříbrném podkladu se nacházejí dvě červené supí hlavy.